RAFAŁ PIECH

Samorządowiec, menedżer, sportowiec i społecznik. Urodzony w 1980 roku w Siemianowicach Śląskich. Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie od 2014 roku. Założyciel ruchu społecznego: Polska Jest Jedna.

Kariera zawodowa:
Jest absolwentem studiów menedżerskich MBA Executive w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach.

Pracę zawodową rozpoczął w 2001 roku od etatu kontrolera międzyoperacyjnygo
w siemianowickiej Hucie Jedność.

Kolejnym krokiem zawodowym było rozpoczęcie pracy w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Katowicach od stanowisku zamiatacza. W ciągu kolejnych lat awansował na stanowiska kierownika zespołu, mistrza zmianowego, aż do funkcji kierownika ds. gospodarki magazynowej i stacji paliw w 2014 roku, kiedy to został prezydentem Siemianowic Śląskich.

Rodzina i działalność społeczna:
Rodzina Piech od wielu pokoleń związana jest z Siemianowicami Śląskimi. Od 2001 roku Rafał Piech jest z związku małżeńskim z Joanną Piech, w którym cieszą się trójką wspaniałych dzieci (Jakubem, Julią i Marią).
Swoją aktywność społeczno-samorządową rozpoczął od zaangażowania się na rzecz dzieci z najuboższych siemianowickich rodzin, dla których rokrocznie po dzień dzisiejszy współorganizuje lokalne spotkania świąteczne pełne prezentów. Początkowo działał też w lokalnym kole Platformy Obywatelskiej z jej listy w 2006 bez powodzenia kandydował do rady miejskiej.

Był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic, z ramienia którego został radnym VI kadencji samorządowej, będąc w latach 2010-2014 członkiem komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji.

W wyborach w 2014 jako kandydat niezależny ubiegał się o prezydenturę Siemianowic Śląskich, wygrywając w drugiej turze głosowania z wynikiem blisko 65,5% głosów i pokonując w niej dotychczas zarządzającego miastem Jacka Guzego.

W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, zwyciężając w pierwszej turze wyborów, uzyskując poparcie na poziomie 83,6% głosujących, co było drugim najlepszym wynikiem wśród kandydatów na prezydentów miast w Polsce. Również w 2018 został wybrany do zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

Od 2014 Rafał Piech zainicjował wiele pionierskich projektów społeczno-gospodarczych mających na celu pełną rewitalizację miasta Siemianowice Śląskie i transformację jego charakteru z gminy postindustrialnej, na miasto przyjazne rodzinie i rozwijane w oparciu po idee smart city.

 

DR ZBIGNIEW HAŁAT

Lekarz specjalista epidemiolog, zastępca ministra zdrowia ds. sanitarno-epidemiologicznych i główny inspektor sanitarny w pierwszych trzech rządach powojennej Polski wolnych od komunistycznych dygnitarzy. Od niemal półwiecza aktywnie czynny w takich dziedzinach medycyny, jak epidemiologia lekarska, noksologia (wiedza naukowa zajmująca się czynnikami szkodliwymi), zarządzanie ryzykiem zdrowotnym i komunikowanie ryzyka zdrowotnego.

TOMASZ RATAJCZAK

Przedsiębiorca, Członek Rady Polskiej Izby Biznesu, Prezes Zarządu Komplementariusza Lorien Group.

Specjalista w zakresie technologii gastronomii, działający w branży HoReCa od 1996 roku. Negocjator łączący ludzi biznesu. Autor spotkań dla przedsiębiorców „Duchowe męskie SPA”. Pomaga wypalonym i poszukującym przedsiębiorcom odzyskiwać sens życia i działania. Współtwórca dzieł odpowiedzialnych społecznie.

PIOTR RUSSUDOWSKI

Piotr Rossudowski lat 60, lekarz medycyny. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1986 roku. W 1999 roku ukończył podyplomowe studia z zarządzania. Pełnił różne funkcje w strukturach ochrony zdrowia, w tym zarządcze. Pracował też w firmach związanych z rynkiem medycznym. Związany był z Wyższą Szkołą Medyczną w Legnicy, gdzie pracował jako wykładowca. Był również zaprzysiężonym biegłym sądowym.

Posiada doświadczenie organizacji pracy i funkcjonowania ochrony zdrowia za granicą, gdzie pracował kilka lat jako lekarz i ordynator.

Dodatkowo w ramach działań społecznych prowadził akcje propagujące prozdrowotny styl życia m.in. wieloletni udział w akcji „Postaw serce na nogi” w ramach lokalnych struktur.

Równocześnie jest propagatorem ekologicznych form pozyskiwania energii elektrycznej, w tym współorganizował konferencje dotyczących energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w początkowej fazie pojawienia się tych form pozyskiwania energii w Polsce. 

dr n. med. Zbigniew Martyka

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista II stopnia chorób wewnętrznych. Specjalista chorób zakaźnych. Od 2000 roku ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Anna Maria Siarkowska

Poseł na Sejm RP, członek Komisji Obrony Narodowej i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, członek Rady Rodziny; ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej); członek a w latach 2014-2017 członek Zarządu Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej; przed objęciem mandatu posła – starszy specjalista ds. planowania obronnego i zarządzania kryzysowego w jednej z rządowych agencji. Mężatka, mama czterech córek.

Dr n. med. Piotr Witczak

Biolog medyczny (specjalność: immunologia), autor 15 publikacji naukowych w dziedzinie immunologii komórkowej. W latach 2013-2015 pełnił funkcję kierownika projektu badawczego „Odpowiedź mastocytów na stymulację syntetycznymi analogami genomów wirusowych (ligandy TLR3 i TLR7)” na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Karierę zawodową kontynuował jako analityk technologii medycznych w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w Warszawie, zajmował się farmakoekonomiką, prowadził wykłady z Evidence-based Medicine. Był współkoordynatorem merytorycznym projektu „Racjonalne decyzje w systemie ochronie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej polityki zdrowotnej” realizowanym przez AOTMiT. Z zamiłowania dietetyk, sportowiec i propagator zdrowego stylu życia.

JAN ŁOPUSZAŃSKI

Polityk polski, prawnik, publicysta, autor książek. Poseł na Sejm okrągłostołowy, oraz  I, III i IV kadencji. Zaangażowany m.in. w obronę życia dzieci poczętych, oraz w obronę suwerenności Polski. Mąż, ojciec i dziadek. Mieszka w Radomiu.

jan pospieszalski

Muzyk, publicysta.
Mając 15 lat, z młodszymi braćmi stworzył pierwszy zespół Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława – (Marcin, gitarzysta, miał 7 lat, a grający na fortepianie Matusz, 5) Ukończył Liceum Plastyczne i Szkołę Muzyczną II stopnia w Częstochowie w klasie kontrabasu i od razu trafił, do bardzo popularnego zespołu, Czerwone Gitary. W latach 1981-1984 koncertował w krajach Europy zachodniej z duetem fortepianowym Marek & Vacek (Kisielewski / Tomaszewski) . W latach 1986 do 1997 jest basistą zespołu VO VOO. Od 1994 pojawia się w Telewizji publicznej, najpierw tworząc program o kulturze tradycyjnej „Swojskie Klimaty”, potem jako publicysta, wraz z Pawłem Nowackim, realizuje cykl Warto rozmawiać i „Jan Pospieszalski -Bliżej”. Jest też autorem scenariuszy kilku muzycznych widowisk telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Od kwietnia 2021 r., po usunięciu programu z TVP, przenosi aktywność do internetu, tworząc własny kanał Jan Pospieszalski #WARTO. Z muzyki jednak nie zrezygnował. Udziela się w rodzinnym zespole, a w latach 2003 -2019, jako wolontariusz, organizował i prowadził muzyczne warsztaty dla mniejszości polskiej na Białorusi. Jest mężem Maryli, tatą Franciszka i Barbary i (jakkolwiek to nie zabrzmi) teściem Basi Ewy i dziadkiem Stasia i Michasi.